Meble kuchenne, które sprawdzą się w małym pomieszczeniu
Podstawą funkcjonalnej kuchni w bloku jest odpowiedni wybór mebli kuchennych. Potrafią one ją optycznie powiększyć, dzięki czemu stanie się dużo bardziej atrakcyjna. W wąskiej kuchni warto ustawić jeden rząd szafek albo zabudować je w kształcie litery L. Należy zrezygnować z wysokiej zabudowy, aż do sufitu, gdyż niepotrzebnie przytłoczy ona małe pomieszczenie. Powinno się natomiast zastosować wyłącznie niskie szafki i półki, które będą przeszklone lub wykończone na wysoki połysk. Z pewnością wybór mebli kuchennych należy odpowiednio przemyśleć, aby była ona funkcjonalna i praktyczna. W celu zwiększenia komfortu użytkowania mebli kuchennych, można zawiesić na ścianach również transparentne półki z szufladkami oraz wszelkiego rodzaju haczyki i wieszaki.
Praktycznym rozwiązaniem jest również zwiększenie szerokości blatu mniej więcej o 20 cm. Pozwoli to maksymalnie wykorzystać przestrzeń, a nie będzie powodować dyskomfortu. Warto też pamiętać, aby ograniczać ilość rzeczy ustawionych na blacie szafek kuchennych do minimum. Można to zrobić poprzez zastosowanie wielofunkcyjnych rozwiązań oraz mądre wykorzystanie szafek dolnych. Pusta płaszczyzna blatu doda pomieszczeniu światła oraz przestrzeni. W niedużej kuchni warto też umieścić lustro. Jeżeli zrobimy to na ścianie prostopadłej do blatu, stworzymy iluzję głębi, dzięki czemu pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przestronne.
Idealne kolory do niedużego pomieszczenia
Odpowiednio dobrane kolory ścian oraz blatów potrafią zdziałać cuda w małej kuchni. Podwyższają one sufit, poszerzają ściany oraz wpuszczają do wnętrza przestrzeń. Jakie połączenia kolorów są idealne do małego metrażu? Warto postawić na klasyczną biel lub jasne pastelowe odcienie - blady róż, mięta czy wanilia. Należy dobierać kolory o podobnej temperaturze i barwie. Wiele kontrastowych odcieni optycznie pomniejsza nawet duże przestrzenie. Polecane są więc gładkie i jasne fronty kuchenne. Powinno się unikać nagromadzenia faktur. W niedużych kuchniach liczy się przede wszystkim prostota i minimalizm.
W małych metrażach nie musimy też używać wyłącznie drobnych płytek. Jednolite i błyszczące, duże kafle będą dodawać aranżacji przestrzeni. Zaletą małych kuchni jest to, że możemy wykorzystać nawet bardzo drogą glazurę, bo nie zużyjemy jej zbyt wiele. O jednolitą kolorystkę warto zadbać też dobierając ozdoby i detale naszego pomieszczenia. Zamiast krzykliwych i wyzywających elementów, warto postawić na harmonie i stonowane barwy. Jeżeli jednak chcemy dodać pozytywnej energii kuchni, można zdecydować się na jeden kontrastowy odcień przewodni, który nie spowoduje natłoku.
Najlepsze oświetlenie w małych metrażach
Im mniejsze pomieszczenie, tym powinno być lepiej doświetlone. Właśnie dzięki lampkom, niewielka kuchnia może nabrać większych rozmiarów i tym samym wydawać się bardziej atrakcyjna. W małych kuchniach warto więc zrezygnować z zasłon, firanek czy też żaluzji, które utrudniają wpadnie do wnętrza promieni słonecznych. Sprawdzić się mogą natomiast zwijane rolety oraz subtelne zazdrostki, które nie przytłoczą okna. Doskonałym pomysłem jest też zainwestowanie w duże i przestronne okno.
W małej kuchni warto zadbać o intensywne światło górne. Mogą to być reflektory, które umożliwiają regulowanie kąta padania strumienia świetlnego albo wisząca lampa zainstalowana w centrum pomieszczenia. Pomocne mogą okazać się kinkiety, ponieważ intensywnie oświetlą meble kuchenne oraz sufit, który będzie wydawał się wyżej położony. W tym wypadku również liczy się prostota. Należy więc zrezygnować z bogato zdobionych żyrandoli czy luksusowych lamp projektowanych na wzór świeczników. Idealne okażą się nowoczesne plafony. Jeżeli pomieszczenie jest wąskie, można zamontować niezwykle funkcjonalne taśmy LED, które poprowadzone będą wzdłuż jednej z najdłuższych ścian.