Cena
-
od
do
602,10 zł
Cena regularna:
669,00 zł
512,10 zł
Cena regularna:
569,00 zł
800,10 zł
Cena regularna:
889,00 zł
773,10 zł
Cena regularna:
859,00 zł
1 799,10 zł
Cena regularna:
1 999,00 zł
566,10 zł
Cena regularna:
629,00 zł
1 619,10 zł
Cena regularna:
1 799,00 zł
989,10 zł
Cena regularna:
1 099,00 zł
Trudno wyobrazić sobie dom bez książek, stanowiących wrota do świata wyobraźni. Zarówno dorośli, jak i mali czytelnicy powinni pamiętać więc, że każdy wolumen zasługuje na godne miejsce do przechowywania. Wiele książek warto także wyeksponować. Pozycje w twardych, ozdobnych oprawach mogą dekorować nasze wnętrza lepiej niż stworzone do tego celu bibeloty. Poza tym grzbiety książek, z których da się odczytać tytułu naszej domowej biblioteczki mówią wiele o samych domownikach.
Najlepsze miejsce do przechowywania książek to otwarta półka regału, który możemy wstawić do salonu, do sypialni, pokoju dziecięcego lub gabinetu. Odpowiednio solidny mebel z pewnością udźwignie wiele kilogramów stron zapełnionych pięknymi słowami i równie pięknie ozdobi wnętrze pomieszczenia. Regał na książki należy dopasować jednak do aranżacji swojego wnętrza. Do wyboru mamy zarówno proste i uniwersalne modele mebli z półkami, jak i warianty stylizowane, na przykład loftowe. Który z nich sprawdzi się w naszym wnętrzu zależy przede wszystkim od jego wystroju.
Regał na książki nowoczesny, loftowy, a może skandynawski?
Regały na książki ze względu na swój styl wykończeniowy możemy podzielić przede wszystkim na modele nowoczesne i tradycyjne. Nowoczesne regały mają prostą bryłę i zróżnicowaną kolorystykę, w której dominują takie wybarwienia jak biel, czerń, szarość i naturalne drewno. Minimalistyczny charakter regałów w nowoczesnym stylu dobrze wpisuje się w aranżacje skandynawskie, industrialne czy loftowe. Na szczególną uwagę zasługują modele białe - ponadczasowe i zawsze modne. Rozjaśniają one wnętrze i sprawiają, że wydaje się optycznie większe. Wyglądają też elegancko i dobrze maskują kurz, dlatego nie wymagają tak częstego przecierania. Mają też bardzo uniwersalny charakter. Sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, boho, glamour czy vintage. Można wstawiać je do sypialni dorosłych i małych dzieci. W zestawieniu z szarością tworzą umeblowanie niezwykle popularne w dzisiejszych pokojach nastolatków.
Z kolei ciemne regały na książki, chociaż bardziej podatne na zakurzenie, to jednocześnie znacznie lepiej odnajdują się w wystrojach chłodnych, wręcz surowych. Najlepiej prezentują się w stylu loftowym czy industrialnym, ale mogą odświeżać też charakter wnętrza skandynawskiego. W tym ostatnim wystroju najbardziej typowe są meble jasne, łączące kolor drewna i biel. Taka kolorystyka nadaje pomieszczeniu przytulności i optycznie je rozświetla. To w połączeniu z charakterystycznymi dużymi przeszkleniami daje doskonały efekt ciepłego, jasnego mieszkania, w którym po prostu chce się przebywać.
Regał na książki niekiedy wyposażany jest także w stylowe nóżki. Takie uniesienie jego bryły nadaje lekkość całemu meblowi, odciążając jednocześnie aranżację wnętrza. Regały z nóżkami mogą charakteryzować się zarówno designem skandynawskim, jak i loftowym. Prostota nie jest bowiem sprzeczna z subtelnym charakterem takiego wyposażenia. Co więcej, nóżki unoszące mebel zwykle dodają mu także szczypty bardziej luksusowego charakteru, który świetnie sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. Uniesione regały na książki są też praktyczne, bowiem ułatwiają nam utrzymanie we wnętrzu porządku.
Wśród nowoczesnych regałów książkowych znajdziemy modele różniące się nie tylko designem, ale także strukturą wewnętrzną. Na uwagę zasługują między innymi regały podwójne - szersze i bardziej masywne, a zatem lepiej prezentujące się w przestronnych wnętrzach i dobrze zachowujące ich proporcje. Na taki regał warto zdecydować się przede wszystkim w salonie lub w dużej sypialni, jeśli możemy sobie na to pozwolić. Inne ciekawe warianty regałów łącza otwarte półki z szufladami lub zamkniętymi szafkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu mebel jest jeszcze bardziej funkcjonalny. Można przechowywać w nim bowiem również to, co wolimy ukryć przed wzrokiem swoich gości. Taki wielofunkcyjny element wyposażenia wnętrza sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i w gabinecie czy pokoju dziennym.
Regały na książki - jak je zaaranżować?
Jak sama nazwa wskazuje, regał na książki powstał przede wszystkim z myślą o przechowywaniu domowej biblioteki. Na otwartych półkach raczej nie ustawiamy zeszytów czy podręczników szkolnych, o ile regał nie stoi w pokoju nastolatka. Jeśli mebel ma pełnić rolę dekoracyjną, wypełnimy go pozycjami w twardych oprawach, zwłaszcza zdobionych. W takim przypadku warto pamiętać, że ciekawszy efekt zapewni nam układanie ich naprzemiennie w pionie i w poziomie. Płasko ułożone książki będą ciekawą podstawką dla bibelotów, takich jak zdjęcia w ozdobnych ramkach.
Jeśli regał na książki stanie w domowym gabinecie można wypełnić go dokumentacją umieszczoną w stosownej i dobrze oznaczonej oprawie. Taki katalog dokumentów będzie przejrzystym rejestrem, w którym z łatwością znajdziemy to, czego akurat szukamy. Jednocześnie półki mogą pełnić rolę ekspozycji. W biurze świetnie zaprezentują się oprawione dyplomy, certyfikaty czy inne poświadczenia naszych kwalifikacji. Jeżeli przestrzeń ma być mniej profesjonalna, a bardziej przytulna, warto ustawić w niej prywatne zdjęcia czy inne ulubione dekoracje, jak wazony czy figurki.
Nowoczesny regał na książki
Najbardziej różnorodne role przejmuje nowoczesny regał na książki w sypialni. Tutaj bez trudu zwiększymy jego praktyczność z pomocą kartonów, pojemników i koszyczków, w których możemy umieścić na przykład kosmetyki czy biżuterię. Dziecko ustawi na otwartych półkach zabawki, lalki i misie, starszak ulubione książeczki, a nastolatek lektury, podręczniki i prywatne kolekcje figurek, płyt czy czasopism. Regały warto wypełniać różnymi przedmiotami, które chcemy mieć pod ręką i które pozwolą nam nadać wnętrzu bardziej osobisty charakter. Nie ma bowiem nic gorszego niż puste, pozbawione osobowości aranżacje, które prezentują się nieprzytulnie i surowo. Jeśli chcemy stworzyć wystrój, która jest ciepły i sprzyja relaksowi, warto zadbać o to, aby nadać mu niebanalny styl, wyrażający nasz charakter. Tylko dzięki temu cztery kąty mogą stać się prawdziwym domem.